Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики
офіційний веб-сайт
[повернутись]

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ ЕНЕРГЕТИКИ

 

ЛИСТ

31.07.2013                   № 5256/16/47-13

 

 

Б-х О.І.

м. Київ

ПАТ «Київгаз»

 

Шановна О.І.!

У зв’язку із Вашим запитом на інформацію від 26.07.2013 року щодо укладення договору на постачання природного газу Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (далі - НКРЕ), повідомляє наступне.

Відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 № 2246 (далі – Правила).

Відповідно до пункту 4 Правил послуги з газопостачання надаються споживачеві на підставі договору, що укладається між ним та газопостачальним підприємством відповідно до типового договору, затвердженого у встановленому порядку.

У разі коли об'єкт споживача перебуває у власності (користуванні) кількох осіб, укладається один договір з одним із співвласників (користувачів) за умови письмової згоди всіх інших співвласників (користувачів), про що робиться відмітка в договорі.

Пунктом 2 Правил встановлено, що об'єкт споживача - територіально відокремлена газифікована споруда (житловий будинок, квартира, майстерня, літня кухня тощо), що належить споживачеві на правах власності або користування.

Згідно з пунктом 1 Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 938, виконавець зобов'язується безперервно надавати споживачеві, членам його сім'ї та іншим особам, зареєстрованим у квартирі, приватному будинку, послуги з постачання природного або скрапленого газу від групових резервуарних установок для побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення житлових приміщень, з гарантованим рівнем надійності, безпеки, якості та величиною тиску, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами (цінами) у строки і на умовах, передбачених цим договором.

Таким чином, у разі якщо дві частини одного будинку мають одну поштову адресу та належать двом власникам на правах власності чи користування, надання послуг з газопостачання має здійснюватися на підставі одного договору про надання послуг з газопостачання, укладеного між газопостачальним підприємством та одним із співвласників за згодою інших співвласників.

Крім того, звертаємо увагу, що відповідно до частини першої та другої статті 358 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. При цьому співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном (стаття 360 ЦК України).

Додатково повідомляємо, що правові підстави укладення договору про надання послуг з кожним із співвласників виникає за умови:

виділення часток спільної власності в натурі із забезпеченням частки кожного із співвласників окремим обліком спожитого природного газу, тобто забезпечення технічної можливості окремо споживання природного газу співвласниками в територіальних межах виділених в натурі часток приватного будинку (створення територіально відокремленої газифікованої споруди);

присвоєння в передбаченому законодавством порядку різних поштових адрес виділеним в натурі часткам співвласників.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до вимог Правил газопостачання до приватного будинку, який перебуває у спільній частковій власності, має здійснюватися на підставі договору про надання населенню послуг з газопостачання, укладеному з одним із співвласників вказаного будинку. Інший співвласник, а також особи, зареєстровані в цьому будинку, будуть споживати природний газ на підставі договору, укладеному між газопостачальним підприємством та одним із співвласників.

При цьому ведення відокремленого обліку природного газу за домоволодінням, що знаходиться у співвласності, можливе за умови присвоєння в передбаченому законодавством порядку різних поштових адрес виділеним в натурі часткам співвласників, які будуть забезпечені окремим обліком природного газу.

 

З повагою

Член Комісії                                        Ю.Андрійчук

[повернутись]